Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Budowa żeńskiego układu rozrodczego

Narządy płciowe kobiety dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, zewnętrzne stanowi srom niewieści, a wewnętrzne – jajniki, jajowody, macica i pochwa. Jajnik jest gruczołem dokrewnym, wydzielającym hormony, występuje w organizmie parzyście i uważa się go za ewolucyjny odpowiednik męskiego jądra. To organ produkujący komórki płciowe, o barwie białej lub lekko różowej, wielkości orzecha włoskiego, charakteryzujący się dużą wrażliwością na ucisk. Zawieszony na więzadle szerokim macicy w miednicy mniejszej, jest narządem dość ruchomym i zmieniającym swoje położenie. W jego wnętrzu znajdują się pierwotne pęcherzyki jajnikowe, ukształtowane w czasie życia płodowego każdej dziewczynki, w których zmagazynowane zostały niedojrzałe komórki jajowe. Jest ich około kilku tysięcy, tylko niewielka cześć z nich dojrzeje i zostanie uwolniona do jajowodu, a tylko kilka zapłodnionych.

Uwolniona z jajników komórka jajowa jest wyłapywana przez strzępki jajowodu – frędzlowate wypustki, których ruch wspomaga przesuwanie się komórki w kierunku macicznym. Jajowody to parzyste, cewkowate przewody, które służą do transportu komórki jajowej, umożliwiają jej zapłodnienie, a także wspomagają rytmicznymi skurczami drogę zarodka do macicy. Macica natomiast stanowi centrum układu rozrodczego, w niej bowiem rozwija się i dojrzewa dziecko, ona także bierze aktywny udział w czasie akcji porodowej. Kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, rozróżnia się w niej trzy najważniejsze części: trzon, szyjkę, oraz zaokrągloną, górna cześć – dno macicy. Wewnątrz organu znajduje się jama, po dwóch jej stronach w górnej części są ujścia jajowodów, a w dolnej kanał szyjki macicy. Narząd zbudowany jest z grubej warstwy tkanki mięśniowej włóknistej, a wewnątrz jest wysłany błoną śluzową ukształtowaną z jednowarstwowego nabłonka.

Pochwa to przewód mięśniowo-błoniasty, połączony z macicą. Jej głównym zadaniem jest udział w akcie płciowym i przyjecie nasienia wprowadzonego przez męski członek do organizmu kobiety. Umożliwia wypływanie krwi menstruacyjnej, a w czasie porodu ulega częściowemu zanikowi i przekształceniu, co umożliwia narodziny dziecka.