Proste czynności pielęgnacyjne wykonywane przy noworodku wydają się sprawą wielce skomplikowaną. Jednak najbardziej stresującą, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, jest niewątpliwie kąpiel dziecka. Jak zatem prawidłowo przygotować się do niej, bez konieczności uczęszczania do przyszpitalnej szkoły rodzenia?
Wszystko pod ręką
Kąpiel dziecka odbędzie się bez stresu, jeśli przed jej rozpoczęciem zatroszczymy się o niezbędne akcesoria i właściwie wyszykujemy pokój, w którym będzie się ona odbywać. Zacznijmy od rzeczy, bez których nie można przystąpić do mycia maluszka. Są to gaziki jałowe potrzebne do przemywania twarzy, płyn do kąpieli specjalnie przeznaczony dla niemowląt, bawełniane okrycie kąpielowe najlepiej z kapturkiem, pieluchę tetrową oraz ubranko na zmianę. Wśród preparatów pielęgnacyjnych przydzielonych do kąpania noworodków, zdecydowanie lepiej jest wybierać emolienty, które nie tylko delikatnie oczyszczają skórę dziecka, ale również dodatkowo nawilżają ją, dzięki czemu nie trzeba później stosować oliwki do natłuszczania. Kolejnym istotnym przygotowaniem znacząco ułatwiającym kąpiel dziecka, jest zadbanie o bezpieczne miejsce, w którym zostanie postawiona wanienka z wodą. Najważniejsze, żeby było stabilne. Natomiast pokój powinien mieć odpowiednią temperaturę, czyli średnio 24 stopnie, a ciepło wody należy sprawdzić przez zanurzenie łokcia lub specjalnym termometrem i to przed samym włożeniem maluszka do wanienki.
Sprawdzona technika kąpania
Najwięcej problemu kąpiel dziecka sprawia młodym rodzicom, którzy obawiają się, że podczas mycia w wanience niemowlę może wysunąć się im z rąk. Szczególnie, gdy do wody dodamy emolient, który łagodnie natłuszcza skórę maluszka. Dlatego pierwsze kąpiele można z powodzeniem przeprowadzać „na sucho”. Oznacza to, iż na myjkę wylewamy kilka kropli płynu do mycia i subtelnie przemywamy nią ciało dziecka. Następnie ostrożnie wkładamy niemowlę do wanienki z wodą, trzymając go na swoim przedramieniu i przytrzymując pośladki drugą ręką. Potem wystarczy położyć dziecko na plecach. Naturalnie pamiętając, żeby główkę wesprzeć na przedramieniu. I wtedy wolną ręką myjemy maluszka, zaczynając od głowy, tułowia, a kończąc na rączkach i nogach niemowlęcia. Gdy nabierzemy praktyki, to emulsję do kąpieli można wlać bezpośrednio do wody do wanienki. Po kąpieli należy szybko okryć dziecko ręcznikiem i delikatnie osuszyć jego skórę.