Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Zaburzenia płodności

Płodność jest złożonym procesem, za który odpowiedzialnych jest wiele czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Dlatego mimo współczesnego rozwinięcia medycyny i nauk ginekologiczno-położniczych, nie można sztucznie pobudzić organizmu kobiety do produkcji komórek jajowych. Leczenie niepłodności polega głównie na farmakologicznym wsparciu pracy jajników, w których dochodzi do zaburzeń uwalniania komórki jajowej.

W czasie dojrzewania jak i klimakterium można zaobserwować zwiększoną częstotliwość cykli bezowulacyjnych u zdrowej kobiety, kiedy to komórka jajowa nie zostanie uwolniona z pęcherzyka jajnikowego. Związane jest to z niedojrzałą jeszcze równowagą hormonalną organizmu bądź ze zbliżaniem się jajników do zakończenia pracy. Mimo tego dochodzi do dojrzewania błony śluzowej i jej złuszczenia pod wpływem estrogenów, co realizuje się w normalnym miesięcznym krwawieniu. Płodność zmienia się także po porodzie, karmiące piersią matki przez pewien czas nie jajeczkują. Związane jest to z dużą podażą prolaktyny, która mobilizuje gruczoły sutkowe do produkcji mleka, a jednocześnie wpływa hamująco na pracę jajników.

Niefizjologiczny brak płodności może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, a co za tym idzie zaburzeń jajeczkowania. Zwykle polega na niezdolności pęcherzyka jajnikowego do pęknięcia i brakiem uwolnienia komórki jajowej. Podobny wpływ ma wysokie stężenie prolaktyny, niezwiązane z karmieniem piersią. Zmniejszenie produkcji progesteronu przez ciałko żółte prowadzić może do zaburzeń fazy lutealnej, brak odpowiednich ilości tego hormonu nie tylko uniemożliwia prawidłowe ukształtowanie błony śluzowej macicy, ale może także prowadzić do trudności w zagnieżdżeniu się zarodka i poronień. Leczenie nowotworowe lub czynniki immunologiczne mogą prowadzić do przedwczesnej niewydolności jajników, która polega na wyczerpaniu zapasu pęcherzyków, w okresie rozrodczym. Do niepłodności może prowadzić także szereg chorób układu rozrodczego i całego organizmu, życie w napięciu, używki, długotrwałe stosowanie niewłaściwie dobranej antykoncepcji.