Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Co na swędzenie skóry?

Niemal każda osoba doświadcza w swoim życiu dolegliwości skórnych objawiających się świądem. Mogą być one wynikiem kontaktu z alergenem, ale także efektem poważniejszych schorzeń. Jak łagodzić swędzenie i kiedy udać się na konsultację do specjalisty?

swędzenie

Dlaczego skóra swędzi?

Przyczyn świądu skóry może być kilka. Najpopularniejsza z nich to efekt ugryzienia przez owady, w tym szczególnie komary. Wiąże się to z reakcją na substancje zawarte w ich ślinie, które początkowo znieczulają gryzione miejsce. Inną często spotykaną przyczyną jest podrażnienie skóry w wyniku jej kontaktu z produktami do higieny lub kosmetykami, które zawierają w swoim składzie substancje wywołujące alergie albo prowadzące do nadmiernego przesuszenia naskórka.

Świąd może być także wynikiem niedoczynności tarczycy. Nieprawidłowy poziom hormonów towarzyszący temu schorzeniu, wpływa niekorzystnie m.in. na stan nawilżenia skóry. Z kolei uporczywie swędząca skóra na łydkach i przedramionach, może być symptomem wirusowego zapalenia wątroby.

Inne choroby wywołujące swędzenie, to min.: liszajec zakaźny, przebiegający najczęściej latem, z towarzyszącymi mu strupkami, grzybica skóry objawiająca się łuszczącymi plamami, świerzb – dający nieprzyjemne uczucie swędzenia szczególnie w nocy, a mający postać wysypki umiejscowionej w fałdach skórnych, a także zapalenie skóry.

Jak zniwelować swędzenie skóry?

Nawilżanie skóry może pomóc w większości dolegliwości. Wystarczy zastosować maść na swędzenie skóry, która nie tylko pomoże zatrzymać wodę w naskórku, ale dodatkowo zregeneruje go i zmniejszy świąd. Można także wypić wapno albo zażyć dostępny bez recepty środek na alergię – taki sposób jest polecany szczególnie w tych przypadkach, w których doszło do kontaktu z alergenami lub pogryzieniem przez owady. Po zaobserwowaniu dolegliwości dobrze jest również umyć skórę łagodnym preparatem, nanieść na nią maść na swędzenie skóry i przez kilka kolejnych dni unikać stosowania dotychczasowych kosmetyków do kąpiel, balsamów i perfum.

W przypadku świerzbowca, można kupić w aptece specjalne preparaty antyhistaminowe w postaci pudrów, płynów do higieny, żeli i maści. Na swędzenie skóry wywołane świerzbowcem pomogą także przewiewne ubrania z naturalnych włókien.

Jeśli mimo zastosowania preparatów zmniejszających świąd, picia wapna i wykluczenia czynników ryzyka: kontaktu z detergentami czy kosmetykami perfumowanymi, dolegliwości nie zmniejszają się, należy udać się do specjalisty, w celu ustalenia przyczyn schorzenia i podjęcia właściwej terapii.