Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Planowanie poczęcia

Planowanie poczęcia staje się ważnym zagadnieniem, kiedy mimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie można zajść w ciążę. Wówczas prawidłowa ocena płodności może okazać się przydatna i stanowić ostatnią próbę przed udaniem się do specjalisty.

Posiłkując się kalendarzykiem miesiączkowym należy współżycie rozpocząć dwa dni przed spodziewaną owulacją i kontynuować je przez cztery następne dni, codziennie. Najlepiej współżyć raz w ciągu dnia, ponieważ częstsze wytryski mogą zmniejszyć ilość plemników u mężczyzny, tak że szanse na zapłodnienie znacznie spadną. W przypadku miesiączek nieregularnych współżyć można dwa, trzy razy w tygodniu.

Jeśli kobieta bada płodność testem owulacyjnym, zaleca się wstrzemięźliwość w okresie okołoowulacyjnym i odbycie stosunku płciowego dopiero w terminie spodziewanego jajeczkowania, kiedy test wskaże dwie kreski tej samej barwy. Zbyt intensywne życie seksualne bądź masturbacja mężczyzny mogą osłabić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ponieważ prowadzą do zmniejszenia gęstości i objętości płynu nasiennego, a także obniżenia ilości plemników. Dlatego duża częstotliwość stosunków płciowych nie zwiększa szans na poczęcie.

Podczas obserwacji śluzu szyjkowego należy współżycie rozpocząć na szczycie śluzu, a następnie kontynuować przez trzy dni. Jeśli z jakichś podwodów dość trudno jest określić maksymalną płodność śluzu można stosunki rozpocząć od dnia jego pierwszych objawów, nie częściej niż raz dziennie, by nie osłabiać plemników. Jeśli dodatkowo bada się szyjkę macicy, dzień planowanego poczęcia powinien przypadać na szczyt szyjki (maksymalne rozwarcie), a stosunki seksualne powinny być kontynuowane jeszcze przez trzy dni.

Osoby mierzące temperaturę powinny rozpocząć współżycie w dniu, kiedy nastąpił skok o pół stopnia i kontynuować je przez trzy kolejne dni. Na podstawie wniosków wyciągniętych z wcześniejszych analiz, można ustalić duże prawdopodobieństwo dnia, w którym temperatura się podniesie i zacząć stosunki dzień lub dwa przed. Badanie wielowskaźnikowe, wskazując na zbliżającą się owulację, daje możliwość rozpoczęcia zbliżeń w dzień jajeczkowania.