Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Tajemnice kobiecego libido

O ile mężczyzna w większości przypadków ma ochotę na seks, kobieta niekoniecznie. Narosło wiele mitów wokół kobiecego pożądania i pragnienia zbliżenia seksualnego z partnerem. Jednak nawet lekarze nie potrafią udzielić odpowiedzi na to, co wpływa na kobiece libido. Wiemy jedynie tyle, że jest kapryśne, pojawia się i znika w najmniej przewidywalnym momencie. Jak zatem podtrzymać ogień namiętności w związku?

czerwone usta

Kochanie: dzisiaj boli mnie głowa....

To bodajże najczęstsza wymówka kobiet, którą posługują się od wielu dziesięcioleci, chcąc uniknąć zbliżenia seksualnego z partnerem czy mężem. Za ową dolegliwością często jednak stoi zwykły brak ochoty na seks. Za taką sytuację można obwiniać:

  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych,
  • choroby,
  • stres w pracy i w domu,
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej kobiety.

Hormony w dużej mierze decydują o tym, jak kobieta się czuje i czy odczuwa ochotę na seks. W cyklu miesięcznym występują wahania hormonów płciowych, które wpływają w znaczny sposób na poziom libido. Większą ochotę na igraszki łóżkowe kobiety przejawiają w pierwszej fazie cyklu, aż do owulacji. Wtedy w organizmie znacznie większy jest poziomu estrogenu, który podtrzymuje libido. Później „pierwsze skrzypce” w ciele kobiety zaczyna odgrywać progesteron, wyciszający pragnienia płciowe. Najniższy poziom kobiece libido osiąga krótko przed miesiączką, kiedy dochodzi do spadku poziomu zarówno estrogenu, jak i progesteronu.  Oczywiście każda kobieta jest nieco inna i jej gospodarka hormonalna może wyglądać nieco inaczej.

Są panie, które ogólnie mają wysoki poziom estrogenów i chętnie uprawiają seks, a z drugiej strony te, u których wysoki poziom progesteronu powoduje nerwowość i spadek libido. Może to być spowodowane także przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych, w szczególności popularnych pigułek.

Jak zawalczyć o szczęśliwe życie seksualne?

Udany seks jest dla związku bardzo ważnym czynnikiem, często decydującym o jego trwałości i stabilności. Jeśli kobieta wciąż odmawia seksu swojemu partnerowi, zacznie on szukać ujścia dla swoich fizjologicznych potrzeb gdzie indziej. Także i my same będziemy odczuwać frustrację, nerwy, jak i poczucie winy z zaistniałej sytuacji. Jak zwiększyć libido? Warto zajrzeć do sklepu eRozkosz i zapoznać się z bogatym asortymentem gadżetów erotycznych.  Można znaleźć tu fachową literaturę, która odpowie na wszelkie pytania o libido, a także środki farmaceutyczne, które pomogą odzyskać kontrolę nad swoim życiem seksualnym.

Ważne jest, aby wciąż podsycać namiętność w związku. Nowa bielizna, zabawki erotyczne dla par, lubrykanty, olejki do masażu we dwoje, czy też liczne afrodyzjaki pozwolą na podniesienie poziomu libido. Jeśli tylko kobieta wykaże dobrą wolę i pomysłowość, będzie mogła znów mieć całkiem udane życie seksualne, które pozwoli jej odprężyć się po stresującym dniu i zregenerować siły do pokonywania codziennych trudności.