Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Obserwacja śluzu szyjkowego (tzw. metoda owulacji Billingsa)

Szyjka macicy wydziela śluz, którego obraz zmienia się w kolejnych fazach cyklu i jest rejestratorem zmian zachodzących w narządach płciowych. Jego obserwacje powinny być prowadzone od momentu zakończenia krwawienia miesięcznego. Fazie folikularnej przedowulacyjnej, towarzyszy uczucie suchości i brak lub niewielka ilość zauważanego śluzu szyjkowego. Płodność rozpoczyna się wraz z pojawieniem się uczucia wzmożonej wilgotności. W tych dniach wydzielina jest przezroczysta, rozciągliwa, a wyglądem przypomina surowe białko kurzego jaja. Taki obraz śluzu zwiastuje jajeczkowanie oraz stwarza plemnikom korzystne warunki tworząc tunele, w których łatwiej im się poruszać w drodze do celu. Ma on także zdolność wyłapywania tych, które są uszkodzone i przedłuża żywotność zdrowym do 72 godzin.

Ostatni dzień występowania śliskiej, gęstej wydzieliny, tzw. szczyt śluzu, jest dniem największej płodności, a jajeczkowanie następuje tuż po nim. Do poczęcia może dojść jeszcze w ciągu trzech dni po szczycie wydzielania śluzu. Po tym rozpoczyna się okres niepłodności charakteryzujący się gęstym, lepkim płynem o mętnej konsystencji, który nie przepuszcza plemników. Kolejny cykl zaczyna się 12–16 dnia po szczycie wydzielania śluzu. Określenie dni płodnych na podstawie wydzieliny jest bardzo wiarygodne i nie obarczone ryzykiem błędu ze względu na stres, zmęczenie, czy przyjmowane leki. Zakłócenia mogą spowodować jedynie infekcje pochwy. Badanie wymaga skrupulatnych obserwacji swojego organizmu, ale jest łatwe do wykonania. Sprawdza się jako metoda planowanego poczęcia, a także antykoncepcyjna – wskaźnik Pearla wynosi przy skrupulatnym użyciu 3 (dla porównania tabletka hormonalna ma 1). Informować będzie także o nieprawidłowościach – zmiana barwy czy zapachu śluzu, jego zwiększona, zmniejszona ilość są sygnałem choroby.

kalendarz dni płodnych | test owulacyjny | rejestrowanie bólu owulacyjnego | obserwację śluzu szyjkowego (metoda Billingsa) | obserwację szyjki macicy | obserwację temperatury ciała | badanie wielowskaźnikowe