Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Test owulacyjny

Test owulacyjny to nowoczesny sposób określana płodności na podstawie stężenia hormonów w kobiecym moczu w okresie okołoowulacyjnym. Jest to zestaw pasków dostępnych w aptece, których mechanizm działa podobnie do testu ciążowego. Aby stwierdzić występowanie płodności należy się badać przez kilka dni w okolicach w połowy cyklu. Badanie powinno odbywać się zawsze o tej samej porze, najlepiej późnym wieczorem (koło godziny 23), ponieważ wówczas stężenie badanego hormonu jest największe. Procedura polega na oddaniu niewielkiej ilości moczu (do 4 kropli) w okienko probówki paska, który analizuje skład chemiczny płynu. Jeśli na pasku kontrolnym pojawiają się dwie kreski tej samej barwy, będzie to oznaczać, że owulacja rozpocznie się w przeciągu doby.

Test owulacyjny bada stężenie luteotropiny (LH), hormonu wydzielanego w zwiększonej ilości przez przysadkę mózgową na 24–48 godzin przed owulacją. Skok jego stężenia obserwuje się we krwi oraz moczu. Badanie może być wykonywane w domu bez lekarskiej konsultacji albo w szpitalu w warunkach laboratoryjnych. Przygotowanie do niego powinno polegać na eliminacji napięć emocjonalnych, odstawieniu leków i używek oraz nadmiernej ilości płynów (zbyt duże rozcieńczenie moczu) w obserwowanym cyklu. Należy wziąć pod uwagę, że choroby dróg moczowych mogą zakłócić wynik. Jeśli badanie nie wykazało szczytu owulacyjnego, należy zgłosić się po poradę lekarską.

Test owulacyjny pomagając ustalić termin owulacji, jest pomocny dla par, które planują poczęcie, a napotykają na trudności w tej materii. Stosowany jako metoda antykoncepcji, zakładać będzie wstrzemięźliwość płciową w okresie płodnym. Testy nie zostały jednak stworzone do tego celu, dlatego mogą być zawodne.

Rodzaje testów owulacyjnych:

  • testy paskowe – są najtańsze na rynku, badanie polega na włożeniu paska do sterylnego pojemnika z moczem;
  • testy strumieniowe (inaczej zwane "pałeczkami" lub "flamastrami") – używa się ich podobnie, jak najpopularniejszy rodzaj testów ciążowych, podkładając końcówkę absorbującą pod strumień moczu;
  • testy płytkowe – podczas badania mocz nabiera się do pipetki, co pomaga odmierzyć jego prawidłową ilość nakrapianą potem na płytkę, są bardzo higieniczne w użyciu łatwe w obsłudze, dają także szybki wynik.

kalendarz dni płodnych | test owulacyjny | rejestrowanie bólu owulacyjnego | obserwację śluzu szyjkowego (metoda Billingsa) | obserwację szyjki macicy | obserwację temperatury ciała | badanie wielowskaźnikowe